Koah Tedavisi - Koah Nasıl Tedavi Edilir?

Ne yazık ki henüz KOAH'ın bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak, semptomları hafifletmek için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Doktorunuzun verdiği tedavi planını uygulayarak semptomlarınızı hafifletebilir, hastane ziyaretlerinizi azaltabilir ve hoşunuza giden şeyleri yapmak için daha çok fırsat bulabilirsiniz.

Bu bölümde, hayat tarzınızda yapabileceğiniz değişiklikler ve KOAH için mevcut bazı tedavi seçeneklerinden bahsedeceğiz.

KOAH teşhisi konulduğu anda, sigarayı bırakmak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Bu zor olabilir, ama bu değişiklik sayesinde KOAH teşhisi konduktan sonra bile semptomlarınızı iyileştirebilirsiniz.

Mevcut tedavi seçenekleri arasında ilaç ve inhaler terapisi, ev oksijen terapisi ve cerrahi terapi sayılabilir. Bu seçenekler, KOAH'la yaşayacağınız hayatın kalitesini artırabilir. Tüm bu tedavi seçenekleri konusunda detaylı bilgi edinmek için doktorunuza danışın.

Diğer Hayat Tarzı Değişiklikleri

KOAH hastalarına bahçeyle uğraşmak, çocuklarla oynamak, hatta neredeyse merdiven çıkmak gibi aktiviteler bile zor gelebilir. Ancak bu, sevdiğiniz şeylerden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Doktorunuzun yaptığı plana uyarak ve beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızda basit değişiklikler yaparak hayat tarzınızı değiştirebilirsiniz.

Şunu da unutmayın ki, doğru beslenmeniz sağlığınız açısından genel olarak da çok yararlıdır.

Düzenli egzersiz, gücünüz ve moraliniz açısından yararlı olabilir. Ayrıca, aktivitelere başlamadan önce akciğer fonksiyonunuzu artıracak özel nefes alma egzersizleri de bulunmaktadır. Doktorunuz ile birlikte yeteneklerinize uygun, gerçekçi ve pratik bir egzersiz programı yapabilirsiniz.

KOAH hastası iseniz, akciğer enfeksiyonu riskiniz artabilir. Bundan dolayı, kendinizi korumanız çok önemlidir. Ellerinizi sıkça ve iyice yıkamak, enfeksiyondan korunmanın iyi bir yoludur. Ayrıca, nezle ve gripli insanlardan da uzak durun. Her yıl, grip mevsiminden en az 6 hafta önce grip aşısı olun. Son olarak, doktorunuzdan zatürre aşısı hakkında bilgi isteyin.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !